Člen miestnej občianskej a preventívnej služby

Spoločnosť: Mesto Žiar nad Hronom
Miesto výkonu práce: Žiar nad Hronom
Dátum nástupu: 01.09.2023
Dátum platnosti ponuky: 29.08.2023
Pracovný a mimopracovný pomer: pracovný pomer na určitú dobu počet mesiacov: 12
Pracovná oblasť: Ozbrojené sily a zbory, hasiči, SBS a podobní pracovníci

Údaje o pracovnom mieste

Náplň (druh) práce

Vykonávanie preventívno-informačnej činnosti v nasledujúcich oblastiach:

1. Ochrana života, zdravia a majetku, napr.:
- o ochrane zdravia a zdravotnej prevencie, kontrola dodržiavania poriadku, čistoty a hygieny na uliciach a iných verejných priestranstvách.
- monitoring a dohľad nad ochranou verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním a iným protiprávnym konaním v spolupráci s príslušnými subjektmi (napr. monitorovanie dlhodobo opustených rodinných domov a obydlí, evidencia poškodených dopravných značiek, osvetlení a chýbajúcich poklopov, znečisťovanie spoločných priestorov v bytových domoch, vandalizmus, t. z. úmyselné poškodzovanie verejno-prospešných zariadení a pod.),
- zvyšovania informovanosti obyvateľov v oblasti protipožiarnej prevencie a bezpečnosti, vedenia motorového vozidla pod vplyvom omamných látok, a pod.

2. Ochrana detí a mládeže pred negatívnymi javmi
- monitorovaním a zabezpečovaním bezpečnosti detí v rámci cestnej premávky (hlavne počas ich odchodu do školy a zo školy, zabezpečenie bezpečného prechodu školopovinných detí cez cestu, upozorňovanie, informovanie a monitorovanie detí na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, predovšetkým v súvislosti s pohybom na verejnej cestnej komunikácii a prechodom cez cestu, tak aby neohrozovali svoje zdravie a život ako aj bezpečnosť cestnej premávky)
- kontrola školskej dochádzky a preventívne pôsobenia na eliminácia vzniku a prehlbovania záškoláctva a iných negatívnych javov (ak obec nevyužíva pomáhajúce profesie ako sú komunitný pracovníci, terénni sociálny pracovníci a asistenti učiteľa)
- posilňovania komunikácie medzi rodičmi, dieťaťom a školou a pod.

3. Ochrana verejného poriadku a bezpečnosti osôb
- monitorovania a dohľadu nad poriadkom a bezpečnosťou v obci s osobitým zreteľom na miesta, kde sa sústreďuje väčší počet osôb,
- monitorovanie a nahlasovanie protiprávneho konania spojeného s vedením motorového vozidla alebo iného nežiadúceho konania predchádzanie poškodzovaniu vozidiel, predchádzanie vandalizmu na cestných a motorových vozidlách
- organizácia parkovania, napr. nahlasovanie dlhodobo odstavených alebo opustených vozidiel obecnému alebo mestskému úradu a umiestňovanie výziev na tieto vozidlá a asistencia pri ich odstránení z miesta, upozorňovanie na nevhodné parkovanie na cestných komunikáciách a súkromných pozemkoch, organizácia parkovania pri kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach, pomoc pri organizácii dopravy v čase mimoriadnych udalostí ako sú napr. obchádzky, padnuté stromy alebo osvetlenie, povodne a víchrice, a pod.

4. Podpora senzibilizácie verejnosti v oblasti zbližovania komunít a budovania dobrých susedských vzťahov
- výkon preventívno-informačnej činnosti za účelom podpory senzibilizácie verejnosti v oblasti zbližovania komunít a budovania dobrých susedských vzťahov v obci prostredníctvom predchádzania vzniku a prehlbovania konfliktov, aktívnu spoluprácu s pomáhajúcimi profesiami, obcou a inými aktérmi pôsobiacimi v lokalite ako aj obyvateľmi obce, aktívnu účasťou a podporou činností v rámci kultúrnych a športových podujatí a ďalších podujatí organizovaných obcou alebo obyvateľmi a pod.

5. Ochrana životného prostredia a zlepšovanie kvality života v obci (tzv. „zelený aspekt“)
- monitoring a hlásenie podozrení z poškodzovania životného prostredia (napr. nelegálny výrub drevín a stromov, nezákonné umiestnenie odpadu, nezákonné nakladanie s odpadom, nelegálne nakladanie s odpadovými vodami, poškodzovanie ochrany vôd a vodných tokov);
- upozorňovanie a monitorovanie správneho nakladania s odpadom (napr. kontrola zberných nádob, zberných stanovísk);
- upozorňovať na dôsledky nesprávneho nakladania s odpadom na životné prostredie a zdravie obyvateľov MRK;
- podporovať obyvateľov v recyklácii odpadu a oboznamovať s jej významom (názorné príklady o jednotlivých triedených zložkách komunálnych odpadov,, a pod.
Úplné znenie k nahliadnutiu na informáciách MsÚ v Žiari nad Hronom.

Požadované vzdelanie

Základné vzdelanie

Dĺžka praxe

bez požiadavky na odbornú prax

Cudzie jazyky

rómsky - elementárna: A1 a A2

Filtrovať ponuky podľa

1/2206